Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Zamawianie etykiet na roli - na co zwrócić uwagę?
Zamawianie etykiet na roli - na co zwrócić uwagę?

Jak wykorzystać etykiety w firmie?

Etykiety samoprzylepne są popularną formą łatwego i szybkiego znakowania produktów. Użycie etykiet jest proste i wygodne. Wykonane z materiałów samoprzylepnych etykiety znalazły zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia.

Są niezbędne do przekazania ważnych informacji o sposobie użycia produktu, nazwie producenta, ograniczeniach, czy ostrzeżeniach podczas użytkowania produktów. Jest ich tak wiele, że często nawet nie zwracamy na nie uwagi, a jednak są!

Etykiety mają też jeszcze inne, ważne funkcje. To właśnie dzięki nim produkty i ich opakowania nie muszą być znakowanie poprzez bezpośredni nadruk, co zmniejsza koszty ich produkcji. Ma to duże znaczenie szczególnie dla niewielkich i stosunkowo młodych firm, rozpoczynających swoją biznesową przygodę. Mniejsze koszty produkcji opakowań i możliwość zamówienia ich w niewielkich nakładach zdecydowanie pomagają w rozwijaniu firmy, szczególnie gdy klienci od początku wymagają profesjonalnie przygotowanego i efektownie oznakowanego produktu. 

Odpowiedzią na te potrzeby jest użycie etykiet samoprzylepnych, które da się wyprodukować już w niewielkich ilościach, można je dodatkowo spersonalizować, dostosowując do różnorodności produktów i dobrać do ich produkcji materiały, które zwracają uwagę klientów. 

 

W ramach naszej oferty znajdziesz oznakowania samoprzylepne dostosowane do potrzeb każdej firmy, niezależnie od branży, czy specyfiki Twoich produktów!

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DRUKU ETYKIET

 

Co oznakujemy za pomocą etykiet samoprzylepnych?

Już z wykorzystaniem nawet najprostszych etykiet samoprzylepnych można oznakować zarówno bezpośrednio produkty, jak i ich opakowania. Etykiety są doskonałym uzupełnieniem opakowań, które z uwagi rosnące potrzeby również są niezbędnym elementem wielu biznesów, szczególnie w czasach rozwoju sprzedaży internetowej. Połączenie etykiety i opakowania sprawia, że firmy mają łatwy sposób na niedrogie zabezpieczenie i oznakowanie swoich produktów. Dzięki aplikowanym na opakowaniach, kartonach i paczkach lub bezpośrednio na samych produktach etykietom można na przykład: 

  • w wygodny sposób prowadzić komunikację marketingową z klientem,
  • wskazać datę przydatności do spożycia,
  • spełnić wymagania dotyczące informacji o ich parametrach produktu,
  • zabezpieczyć opakowanie produktu przez niepowołanym dostępem. 

Taką rolę pełnią na przykład etykiety energetyczne. Za ich pomocą produkty techniczne mogą zostać łatwo porównane przez klientów pod kątem wykorzystania przez nich energii. W dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia.

Jak zamówić etykiety na roli? Krótka instrukcja

Jak w każdej realizacji poligraficznej, również w przypadku zamówienia etykiet w pierwszej kolejności pojawia się pomysł. Dotyczy to również sposobu oznakowania produktu, Jeśli uwzględnia on wykonanie tego typu oznakowań samoprzylepnych, wtedy my zabieramy się do pracy. Po sprawdzeniu projektu graficznego i jego przydatności do produkcji określamy materiał i sposób jego uszlachetnienia. Prawidłowo wykonany projekt graficzny powinien zawierać również zaznaczony wykrojnik określający kształt etykiety. Dzięki temu wiemy, jaki kształt ostatecznie powstanie w efekcie naszej realizacji. 

Współpraca z drukarnią etykiet - dlaczego warto ją utrzymywać?

Wiem, że powyższe informacje to jednak bardzo ogólna instrukcja zamawiania etykiet. Zajmijmy się zatem bardziej szczegółowym wyjaśnieniem wszystkich niezbędnych elementów specyfikacji zamówienia. Przekażę je jednak w dalszej części tego artykułu. W tej chwili zwrócę jedynie uwagą na to, jak ważna jest współpraca zamawiającego z wykonawcą polegająca na dobrym kontakcie i bieżącym uzgodnieniu oraz sprawnym potwierdzaniu kolejnych elementów specyfikacji zamówienia. Przy dobrej i udanej współpracy z obu stron współpracy, cały proces zamówienia przebiega sprawnie i zwykle po kilku dniach nasi klienci mogą się cieszyć pierwszą partią swoich etykiet. 

Przy każdym kolejnym ponowieniu realizacji jest jeszcze prościej. Jeśli zamówienie nie uwzględnia zmian, to zwykle szybko znajdujemy pliki i wiemy co będzie efektem naszej pracy. Wtedy też na pewno nic nie będzie zaskoczeniem dla zamawiającego. Warto więc współpracę z drukarnią etykiet oprzeć na zaufaniu i relacji, które pozwala nam, jako wykonawcy, na sprawną obsługa zamówień i daje możliwość elastycznego podejścia do każdej indywidualnej potrzeby zamawiającego.

akebi drukarnia naklejek

Współpracując z nami możesz liczyć na fachowe doradztwo. Podpowiemy sprawdzone rozwiązania i sprawnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zamówienia.

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DRUKU ETYKIET

 

Wymagania dotyczące projektowania

Projekt graficzny przeznaczony do druku etykiet nie różni się wiele od projektu innych realizacji poligraficznych. Podczas jego przygotowywania trzeba uwzględnić, o ile to konieczne wszystkie niezbędne elementy produkcji, takie jak:

  • technika druku,
  • uszlachetnienia,
  • sposób wycięcia etykiet.

Projekt graficzny do druku etykiet powinien być przygotowany zgodnie z wymaganiami wybranej techniki druku oraz dodatkowych sposobów uszlachetnienia. Wybór ten będzie oznaczał prawidłowe określenie skali kolorystycznej, uwzględnienie nadruku kolorem białym, jeśli jest to wymagane, przygotowanie oddzielnych projektów do lakierowania wybiórczego z dokładnym opisem wybranej techniki uszlachetniania.

Projekt graficzny przygotowany do druku cyfrowego powinien być wykonany w skali kolorystycznej CMYK, najlepiej w wersji wektorowej, więc wszystkie czcionki powinny być zamienione na krzywe. Jeśli grafika jest bardzo skomplikowana może w całości lub części zostać zamieniona mapę bitową.

Projekt etykiety powinien być zapisany w wygodnym do odczytu formacie, na przykład PDF, w postaci jednego lub kilku plików oraz określać precyzyjnie sposób wykonania etykiet. Dobrze jeśli jest do tego dołączony obraz efektu końcowego, który jako projekt poglądowy jest zapisywany najczęściej w formacie bitmapy. To właśnie on przedstawia obraz gotowej etykiety, czyli efekt, jaki chcemy osiągnąć po wykonaniu wszystkich prac produkcyjnych. Taki sposób przygotowania plików produkcyjnych zagwarantuje zrozumienie i właściwe odczytanie intencji grafika przez operatora maszyny w trakcie realizacji zamówienia.

Jak właściwie dobrać materiał do druku etykiet?

Dobór rodzaju materiału do druku etykiet jest kluczowy z punktu widzenia ich późniejszego użytkowania. Wiedząc o tym, że etykiety mają powszechne i wszechstronne zastosowania warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału dobrany do ich wykonania. Materiałów tych jest dość sporo, a poza samą strukturą różnią się rodzajem kleju, fakturą, czy kolorem. W przypadku koloru dotyczy to głównie materiałów srebrnych i złotych, których zastosowanie zamiast najpopularniejszej wersji białej powoduje możliwość uzyskania ciekawych efektów wizualnych przy zastosowaniu standardowego druku i bez konieczności używania dodatkowych opcji wykończeniowych. 

Mamy wiele realizacji tego typu i wiele przykładowych ich zastosowań. Jeśli jesteś zainteresowana / zainteresowany poznaniem ich z bliska napisz do nas, a prześlemy Ci bezpłatnie pakiet etykiet prezentujących nasze możliwości produkcyjne.

Rodzaje materiałów i ich dobór pod kątem zastosowań

Jeśli interesują Cię standardowe etykiety, o których zastosowaniu wiemy, że nie będą narażone na działania trudnych dla ich “przeżycia” czynników atmosferycznych, czy niekorzystnych warunków otoczenia, wtedy podstawowe rozwiązanie w postaci papieru samoprzylepnego wydaje się być najlepszym. Jeśli etykiet wymagają większej trwałości niż podstawowa, warto wybrać folię samoprzylepną. To dwa podstawowe rodzaje materiałów. 

Papier samoprzylepny w druku etykiet

Papier samoprzylepny jest wystarczającym materiałem do wykonania etykiet stosowanych na produktach bez styczności z woda i wilgotnym środowiskiem. Materiał ten występuje standardowo w wersji wykończenia powierzchni jako półbłysk. Jeśli realizacji wymaga innego efektu na powierzchni etykiety, wtedy możemy jako opcję dodać lakier połysk lub mat, które odpowiednio zmieni całość lub wybrane elementy graficzne etykiety. Takie rozwiązanie nazywamy lakierem wybiórczym.

Etykiety z folii samoprzylepnej

Podobnie rzecz wygląda z folią samoprzylepną, która standardowo występuje z powierzchnią błyszczącą. Może ona jednak być również poddawana różnym modyfikacjom, które mają na celu jej uszlachetnienie w celu stworzenia efektownych etykiet, które przykuwają uwagę odbiorców. Pod pojęciem folii można znaleźć różne materiały, które stosuje się odpowiednio do potrzeb i ich przeznaczenia, wtedy wybór pomiędzy: PP, PE, czy PET doradzamy indywidualnie w zależności od potrzeb zamawiającego.

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DRUKU ETYKIET

 

Jak wycinane są etykiety?

Jaki jest uniwersalny kształt etykiety?

Etykiety samoprzylepne spotykamy powszechnie na wielu produktach. Spotykamy je często na:

  • produktach codziennego użytku,
  • na opakowaniach produktów spożywczych: butelkach, saszetkach,
  • przedmiotach codziennego użytku,
  • urządzeniach technicznych.

Ich kształty i wymiary zależne są od wymagań ustalonych przepisami, czy od wielkości podłoża, jakie zostało przeznaczone na ich umieszczenie. 

Na przykład: na słoikach z miodem z powodzeniem sprawdzi się etykieta prostokątna lub kwadratowa. Jej narożniki raczej pozostaną ostre, choć my zapewne polecimy ich zaokrąglenie. Dzięki tej operacji zmniejszy się ryzyko poderwania etykiety w newralgicznym punkcie narożnika i znika ryzyko jej odklejenia. O ile mało prawdopodobne jest, aby uległa ona uszkodzeniu i zerwaniu w produktu, to na pewno z taką wadą produkt będzie miał mniej efektowny wygląd. Chcąc tego uniknąć odpowiedni sposób wykonania rekomendujemy już na etapie projektowania etykiet.

Standardowe etykiety mają zwykle kształt koła lub kwadratu oraz ich niewielkie modyfikacje. W przypadku tych pierwszych uzyskujemy wtedy kształt owalny, a w drugim przypadku prostokątny. Standardowo przyjmujemy, że ich narożniki będą zaokrąglone. Możliwe jest też wycinanie kształtów prostych, co wymaga uwzględnienia tego w wycenie. Niezależnie od tego etykiety drukowane na roli mogą mieć wymiary od 20 mm do 320 mm szerokości. Długość, z uwagi na druk na roli może być większa, ale w przypadku takich produkcji zalecamy wcześniejsze sprawdzenie możliwości ich wykonania. Jest to zwykle już weryfikowane na etapie zapytania ofertowego i przygotowania wyceny zamówienia.

Wykrojnik, czyli kształt linii cięcia

Kształty etykiet mogą być różnorodne. W zależności od techniki nacinania mamy większe lub mniejsze ograniczenia. Zazwyczaj dotyczą one realizacji wykonywanych z wycinaniem za pomocą wykrojnika. Jest to rama z umieszczonymi z niej nożem lub nożami, wygiętymi w określonym kształcie.

Wycinanie z użyciem wykrojników można porównać do wykrawania ciasta za pomocą blaszanych foremek. Tę czynność wielu z nas może kojarzyć z dzieciństwa, dlatego tym łatwiej za pomocą tego obrazu jest wyjaśnić proces wycinania etykiet, zwany sztancowaniem. Ostra krawędź wciska się w materiał na odpowiednią głębokość, wycinając w ten sposób bądź samą folię lub cały materiał z podkładem.

Wykonywaniem wykrojników zajmują się specjalistyczne firmy. To właśnie od tego, czy drukarnia posiada w swojej bazie określony kształt wykrojnika zależy poziom kosztów stałych związanych z rozpoczęciem realizacji i przygotowania zamówienia. Koszt przygotowania nowego wykrojnika waha się zwykle w przedziale 300-500 zł netto, dlatego zwykle zamówienia niewielkich nakładów etykiet o niespotykanym dotąd w danej drukarni mogą mieć wyższą cenę, niż realizację powtarzalne. Wymagają one z uwzględnienia tej kwoty jako kosztu przygotowania do produkcji.

Jak zmniejszyć koszty produkcji etykiet?

W drukarniach etykiet, gdzie produkty wycinane są poprzez sztancowanie za pomocą wykrojnika możemy to zrobić wybierając popularny kształt etykiety lub decydując się na niewielką korektę wymiarów, jako dostosowanie do istniejących wykrojników. W wielu drukarkach etykiet wycinanie odbywa się mechanicznie za pomocą plotera lub laserowo. W tej sytuacji zamawiający nie ma ma tak dużych ograniczeń, jak w przypadku użycia wykrojników. Tak możemy wykonać dowolny wymiar i kształt etykiet bez dodatkowych kosztów.

Ploter tnący, czy laser?

Wiele drukarni wykorzystuje do nacinania materiałów samoprzylepnych ploter tnący. Jest to urządzenie mechaniczne, który prowadzi nóż na polu produkcyjnym po ściśle określonych kształtach. Wcześniej przygotowane linie cięcia są odrębnym projektem graficznym zapisanym zwykle w krzywych i wyznaczają przebieg pracy noża.

W ten sposób możemy wykonać prawie nieograniczone kształty naklejek. Poza nacinaniem mechanicznym drukarnie stosują też laser jako czynnik tnący. Zastosowanie tego typu rozwiązań tnących tak samo pozwala ograniczyć koszty realizacji z uwagi na brak użycia wykrojnika. Laser jest urządzeniem bardzo dokładnym i szybkim. Jest jednak przeznaczony wyłącznie do cięcia materiałów, które akceptują wysokie temperatury cięcia i nie ulegają uszkodzeniu przy zastosowaniu takiego rozwiązania. 

Zastosowanie wycinanie bez użycia wykrojników z uwagi na brak kosztów jest świetnym rozwiązaniem dla małych realizacji, które zwykle wykonywane ją jako testowe i prototypowe. Dzięki nim mamy możliwość wykonania małych partii i przedstawienia zamawiającym gotowych już produktów oraz dalszej rozmowy o większych nakładach.

 

Masz pytania dotyczące sposobów wykonania naszych produktów? Poznaj najlepsze praktyki wykonania etykiet na roli, naklejek drukowanych na arkuszach, czy efektownych oznakowań produktów. Napisz do mnie lub zadzwoń!

 

doradztwo w druku etykiet samoprzylepnych

Najkorzystniejsza ilość zamówienia etykiet na roli

Z uwagi na to, że w naszej drukarni produkcja etykiet samoprzylepnych wykonywana jest techniką cyfrową, nasze gotowe produkty mają swoje zalety oraz wynikające z tego pewne ograniczenia. Wiąże się to z minimalną ilością druku etykiet, która wynosi 500 szt. Jest to ilość, która zadowoli niewielkie firmy rozpoczynające swoją działalność lub wprowadzające nowe produkty na rynek. Taka ilość pozwala też na przetestowanie gotowych etykiet i sprawdzenie ich przydatności oraz efektu końcowego po ich aplikacji. Minimalna ilość zamówienia etykiet nie musi dotyczyć jednego projektu. Ilość tę można rozbić na kilka projektów z tym założeniem, że każdy projekt zostanie przygotowany osobno.

Najkorzystniejsze ilości zamówienia etykiet drukowanych cyfrowo zaczynają się już od kilku tysięcy sztuk i dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy. Powyżej tych ilości dedykowaną przez nas techniką produkcji etykiet jest druk flexo.

Niezależnie od ilości realizację tego typu są wykonywane zawsze na wygodnych rolkach, co ułatwia późniejszą aplikację bez różnicy, czy odbywa się ona ręcznie, czy z użyciem etykieciarki. To drugie rozwiązanie dotyczy często znakowania dużych ilości produktów, która może się odbywać na przykład w końcowej fazie ich produkcji. W przypadku zamawiania etykiet przeznaczonych do aplikacji automatycznej wymagania produkcyjne znajdziesz tutaj: https://drukarnianaklejek.pl/orientacja-etykiet-na-roli.

Czy możliwy jest druk kilku wzorów w ramach jednego zamówienia?

Produkcja etykiet na roli różni się od realizacji wykonywanych w arkuszach nie tylko techniką druku, sposobem wycinania, ale też sposobem konfekcjonowania i dostarczenia gotowych oznakowań. O ile w przypadku naklejek na arkuszach możemy łączyć projekty podczas produkcji i wykonywać je wspólnie, to rolki ograniczają nas do kolejności wykonywania po sobie wzorów. Z tego powodu każdy wzór w ramach zamówionego nakładu jest nawinięty oddzielnie na inna gilzę. Konieczność użycia wielu gilz powoduje wydłużenie czasu produkcji, głównie konfekcji i końcowego przygotowania gotowych rolek. Te dodatkowe czynności uwzględniane są już na etapie wyceny.

W przypadku realizacji zamówień druku etykiet składających się z wielu projektów na pewno każdy wzór zostanie nawinięty oddzielnie i dostarczony na osobnej rolce. Pozwala to na kontrolę ilości sztuk, wzorów oraz łatwą aplikację.

Sposoby aplikacji

Aplikacja etykiet może odbywać się zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Możliwości takie daje uniwersalny sposób przygotowania etykiet poprzez nawinięcie wstęgi z użytkami na wygodną tekturową rolkę, zwaną gilzą. Naklejanie ręczne jest również wygodne, ponieważ wstęga pozbawiona jest zbędnego ażuru, czyli folii będącej odpadem produkcyjnym. Zdecydowanie ułatwia to pobieranie etykiet z rolki niezależnie od sposobu etykietowania. Dostarczenie etykiet na roli sprzyja też aplikacji automatycznej z użyciem etykieciarek. Urządzenia te ułatwiają i zdecydowanie przyspieszają łączenie etykiet z produktem, szczególnie, gdy odbywa się to w fabryce na linii produkcyjnej.

Zamawianie etykiet na roli - podsumowanie

Temat samoprzylepnych etykiet drukowanych na roli jest bardzo rozległy i coraz bardziej popularny. Od kiedy do ich produkcji zastosowano maszyny cyfrowe i oznakowania te mogą  być wykonywane w niewielkich nakładach korzystają z nich powszechnie firmy niezależnie od ich wielkości i stażu na rynku. Każdy producent wprowadzający nowy produkt na rynek chce go wyróżnić wśród wielu podobnych, już istniejących, często takich o ugruntowanej już marce i zbudowanej świadomości wśród klientów. Dzięki produkcji cyfrowej etykiet nawet niewielkie, testowe, czy prototypowe partie etykiet mogą wyglądać naprawdę bardzo efektywnie i przyczynić się do rozpowszechnienia znakowanych nimi produktów.

Korzystając z wieloletnich doświadczeń i możliwości produkcyjnych chętnie doradzamy naszym klientom sposób oznakowania ich produktów. Dobieramy rodzaj materiału do warunków użytkowania, przechowywania i sposobu transportu produktów. Wykorzystując nasze możliwości produkcyjne dbamy o wysoką jakość i efektowny wygląd etykiet. Wiemy, że dzięki nim produkty naszych klientów mają szansę na zauważenie i odniesienie sukcesu na konkurencyjnym rynku. Jeśli masz takie potrzeby skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o najlepszych sposobach znakowania Twoich produktów.

W razie pytań chętnie pomogę!

Krzysztof Łukomski

Krzysztof Łukomski

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku etykiet!

 

WYCENA DRUKU ETYKIET 

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46

 

Przeczytaj także inne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl