Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Jak usunąć naklejki z mebli? Poznaj skuteczne sposoby
Jak usunąć naklejki z mebli? Poznaj skuteczne sposoby.

Jak usunąć naklejki z mebli?

Stare naklejki i drewniane meble to przepis na kłopot – nalepka nie chce zejść, rozrywa się, pozostawia po sobie resztki kleju, a w desperacji łatwo doprowadzić do uszkodzenia delikatnych powierzchni. Co zrobić? Wiele zależy od rodzaju naklejki i materiału mebla. Podpowiadamy, jak usunąć naklejki z mebli i pozbyć się pozostałości kleju – skutecznie i bezpiecznie!

Jak usunąć naklejkę z mebli? Nic na siłę!

Zacznijmy od tego, jak nie powinno wyglądać usuwanie naklejek z mebli – unikniesz ryzyka uszkodzenia ich powierzchni i pokaleczenia swoich dłoni oraz nieprzynoszącej efektów żmudnej pracy, frustracji i poczucia straty czasu.

Przede wszystkim nie należy na siłę zdrapywać naklejek paznokciem. Można spróbować delikatnie podważyć naklejkę ręcznie, ale jeśli od razu nie schodzi gładko, najlepiej odpuścić. Siłowe zdrapywanie starych naklejek zwykle sprawia, że się rwą i w efekcie na powierzchni pozostaje gruba warstwa kleju z pozostałościami nalepki. A w dodatku można uszkodzić paznokcie. Nie powinno się także korzystać w tym celu z noża czy innego ostrego narzędzia: to droga do porysowania mebla.

Trzeba również zachować ostrożność w kwestii używania rozpuszczalników: preparatów do usuwania kleju, benzyny ekstrakcyjnej, acetonu czy nawet octu. Tego typu środki skutecznie usuwają klej, lecz mogą też rozpuścić lakier mebli i doprowadzić do ich zmatowienia czy odbarwienia.

Wiesz już, jak tego nie robić. A jak pozbyć się naklejek z mebli? Sposobem!

 

W Drukarni Naklejek Akebi dbamy, aby naklejki nie sprawiały kłopotu zarówno przy aplikacji ich na podłożu, ani podczas ich późniejszego usuwania z niego!

Doradzamy tylko bezpieczne i sprawdzone rozwiązania samoprzylepne!

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DRUKU NAKLEJEK

 

Jak usunąć naklejki z mebli – skutecznie i bezpiecznie?

Istnieje kilka sposobów na usuwanie naklejek z mebli, ale ich skuteczność wynika z tego, jaka to jest naklejka i na jakiej powierzchni. Kolorowe naklejki foliowe i laminowane potraktujemy inaczej niż naklejki papierowe. Na metalu i szkle można śmiało zastosować rozpuszczalnik, jednak na delikatnym drewnie już niekoniecznie. 

Jak odkleić naklejki z mebli? Być może wystarczy je podważyć!

Nie każda naklejka sprawia trudność w odklejeniu – jeśli jest stosunkowo „świeża”, nalepiona niedawno i na gładkiej powierzchni, to być może wystarczy ją podważyć. Zamiast paznokcia przygotuj plastikową lub drewnianą cienką szpatułkę, np. linijkę, lub pęsetę. Podważ lub chwyć delikatnie róg nalepki i sprawdź, czy gładko odchodzi – jeśli tak, delikatnie ją odlej. A jeśli czujesz opór, odpuść. 

Ta metoda jest najprostsza i szybka, ale także nieco ryzykowna. Czasem zdarza się, że nalepka odkleja się razem z wierzchnią warstwą mebla (dotyczy to zwłaszcza bardziej „budżetowego” wyposażenia). Na pewno warto ją wypróbować, jeżeli mamy do czynienia z naklejką informacyjną czy reklamową producenta mebla lub sprzedawcy: tego typu nalepki i etykiety samoprzylepne zwykle łatwo odkleić, bo są tworzone właśnie w taki sposób, aby nie uszkadzać powierzchni.

Podgrzej naklejkę suszarką do włosów lub parownicą

Z kolei stare naklejki, a zwłaszcza te nieprzystosowane do naklejania na meble – np. dziecięce nalepki do ozdabiania papieru – sprawiają już więcej problemów. Kłopotem jest przede wszystkim zaschnięcie kleju na powierzchni. Trudno jest odkleić naklejkę, a zwykle schodzi tylko częściowo bądź wyłącznie jej wierzchnia warstwa. 

Rozwiązanie? Skieruj na naklejkę ciepłe powietrze z suszarki bądź strumień pary z parownicy: po kilku minutach klej się upłynni. Ogrzane naklejki łatwo usuniesz z pomocą pęsety lub delikatnie je podważając. Jest to rozwiązanie skuteczne w przypadku wszystkich typów nalepek – zarówno papierowych, jak i foliowych.

A jak zmyć naklejki z mebli? Namocz je lub natłuść!

W przypadku naklejek papierowych sprawdzi się też ich namoczenie ciepłą wodą lub natłuszczenie. Nasiąknięta nalepka stanie się miękka, a klej nieco się upłynni: całość usuniesz pęsetą, poprzez podważenie albo nawet gąbką czy szmatką. Jeśli stawiasz na ciepłą wodę, warto dodać do nieco odrobinę płynu do mycia naczyń. W kwestii natłuszczenia sprawdzi się oliwa z oliwek, olej i margaryna. Potraktowaną w ten sposób naklejkę należy zostawić na około pół godziny i przejść do usuwania.

Metoda „na natłuszczanie” sprawdza się najlepiej w przypadku mebli okleinowanych oraz drewnianych i pokrytych olejem bądź lakierem – po zabiegu na powierzchni nie pozostają tłuste ślady.

Istnieją również specjalne preparaty do usuwania starych naklejek. Musisz się jednak upewnić, że wybrany jest przeznaczony do danej powierzchni. Działają na podobnej zasadzie – naklejki należy spryskać (środki je rozmiękczają oraz rozpuszczają klej) i usunąć.

Każda z opisanych metod wiąże się natomiast z ryzykiem, że po usunięciu naklejki na powierzchni mebla zostaną pozostałości kleju – trzeba się ich pozbyć.

Jak zabrać się za usuwanie kleju po naklejce?

Zmywanie kleju z mebli można rozpocząć od najprostszego czy najbezpieczniejszego, choć nieco czasochłonnego sposobu, czyli miękkiej gąbki i ciepłej wody z płynem do naczyń – delikatnie przecierając tę powierzchnię z resztkami kleju. A co z benzyną ekstrakcyjną, spirytusem salicylowym czy pomocą zmywacza do paznokci? 

Te preparaty skutecznie usuwają klej, lecz mogą zniszczyć, odbarwić bądź zmatowić delikatną drewnianą powierzchnię czy tworzywo. Dobrze jest najpierw sprawdzić, jak dana powierzchnia reaguje z rozpuszczalnikiem – w niewidocznym miejscu. Istnieją również środki chemiczne do usuwania kleju przeznaczone do delikatnych materiałów, w tym drewna. Zawsze jednak warto najpierw przetestować działanie specyfiku na takim fragmencie, który nie będzie rzucać się w oczy.

A czy problemy z usunięciem naklejek oznaczają, że mebli nie należy nimi ozdabiać? Absolutnie nie, warto natomiast wybierać takie specjalnie przeznaczone do danej powierzchni lub naklejki bezklejowe z folią adhezyjną.

W razie pytań chętnie pomogę!

Krzysztof Łukomski

Krzysztof Łukomski

 

FAQ:

1. Jak usunąć stare naklejki z mebli z pomocą suszarki do włosów?

Skieruj strumień ciepłego powietrza z suszarki do włosów na naklejkę i ogrzewaj ją kilka minut. Klej się upłynni i naklejkę łatwo odkleisz za pomocą pęsety lub szpatułki. Powierzchnia mebli nadal może jednak nosić jej ślad: trzeba usunąć klej.

2. Czym zmyć naklejki z mebli i pozostały po nich klej?

Do zmywania naklejek z mebli możesz wykorzystać ciepłą wodę z płynem do naczyń lub olej czy oliwę, aby je natłuścić. Po namoczeniu bądź natłuszczeniu naklejki trzeba zostawić na około 30 minut, a następnie usunąć je za pomocą np. miękkiej gąbki.

3. Czym usunąć naklejki z mebli – jaki preparat zastosować?

Wybierz chemiczne środki do rozpuszczania kleju bezpieczne do danej powierzchni – jeśli masz delikatny drewniany mebel, preparat musi być przeznaczony do drewna. W przypadku powierzchni metalowych czy szklanych może sprawdzić się rozpuszczalnik uniwersalny, np. benzyna ekstrakcyjna (ale uwaga – często też zmywa lakier).

 

Nie znalazłeś swojego produktu? Brak opcji do wyboru w sklepie? Robimy też indywidualne wyceny!

Wyślij zapytanie o wycenę druku etykiet!

 

WYCENA DRUKU NAKLEJEK 

Zapytaj doradcę o szczegóły naszej oferty lub możliwości produkcyjne:

tel. +48 604 41 47 46

 

Przeczytaj także inne artykuły:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl