Ważna informacja przy zamawianiu etykiet do aplikacji automatycznej!
Podczas uzgadniania specyfikacji produkcji etykiet na roli musimy wziąć pod uwagę sposób ich aplikacji. Zazwyczaj w przypadku ręcznego nanoszenia oznakowań samoprzylepnych na produkty sposób nawoju na roli i kierunek ułożenia etykiet na wstędze nie ma większego znaczenia. Etykietowanie automatyczne wymaga już ustalenia dodatkowych parametrów produkcyjnych. Należy wtedy wziąć pod uwagę zarówno sposób w jaki zostanie nawinięta na gilzie wstęga zadrukowana etykietami, jak i ich orientacja na wstędze.
W pierwszym rzędzie przedstawiamy możliwości ułożenia etykiet na wstędze przy ich nawoju na zewnątrz roli. W drugim te same opcje przy innem sposobie nawijania, czyli nawoju do wewnątrz roli.
Cyfry (1-8) przypisane do każdego ze sposobów wykonania etykiet są bardzo ważne. Raz ustalony i sprawdzony sposób wykonania etykiet na roli funkcjonuje zazwyczaj przez cały czas współpracy z odbiorcą, o ile nie nastąpi zmiana urządzenia do automatycznego etykietowania. Pozwala to na usprawnienie naszej współpracy i eliminuje ewentualne pomyłki.
Nawój etykiet na zewnątrz rolki
Nawój etykiet do wewnątrz rolki
Wyjaśnienie nazw i określeń
aplikacja automatyczna - nanoszenie etykiet na produkty za pomocą urządzeń technicznych zwanych etykieciarkami,
aplikacja ręczna - ręczne nanoszenie etykiet na produkty bez użycia urządzeń technicznych,
gilza - zazwyczaj papierowa lub tekturowa tuleja w postaci rolki, na którą nawijana jest wstęga z n zadrukowanymi i wyciętymi etykietami, stanowi ona nośnik etykiet na roli,
orientacja etykiet na wstędze - kierunek ułożenia etykiet na wstędze produkcyjnej, ma znaczenie głównie przy aplikacji automatycznej na przykład etykietowania produktów na linii produkcyjne, orientacja dobierana jest w zależności od rodzaju używanej etykieciarki i jej parametrów.