Drukarnia naklejek i etykiet POLINAL.

Jak przygotować projekt naklejki?

Wiemy doskonale, że naklejki są najczęściej realizacjami druku o niewielkich wymiarach. W związku z tym, że pełną swoją funkcje informacyjną z niewielkich odległości, wymagają bardzo precyzyjnego wykonania projektu graficznego z uwzględnieniem kliku ważnych szczegółów, o których warto pamiętać.

Jak przygotować projekt naklejki?

Pomimo, że nasze możliwości wykonania doskonałego nadruku nie są ograniczone z punktu widzenia technicznego, czasami powodem pogorszenia jakości wydruku jest nieprecyzyjnie przygotowany projekt graficzny naklejki.

Chcemy tego uniknąć, dlatego podajemy kilka ważnych informacji na temat prawidłowego przygotowania projektu dla druku naklejek samoprzylepnych. Mają one pomóc wszystkim osobom zlecającym wykonanie druku naklejek w naszej drukarni, dostarczającym własny projekt graficzny naklejki.

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

1. Format zapisu projektu.

W projektowaniu graficznym dla celów druku naklejek reklamowych należy zwrócić uwagę na rodzaj formatu zapisu projektu. Najlepszą jakość w cyfrowej technologii druku uzyskują projekty przygotowane w formie wektorowej, najlepiej w formacie CDR, AI lub EPS.

2. Spady.

Grafika występująca na projekcie powinna być wyprowadzona na spad poza linię cięcia minimum 1 mm. Obszar projektu powinien być większy od krawędzi grafiki o kolejny 1 mm.

Możliwy jest także wydruk na podstawie pliku w formacie grafiki rastrowej TIFF (Tagged Image File Format). Z uwagi na to, że pliki zapisane w tym formacie mogą być bezstratnie kompresowane jest to format powszechnie wykorzystywany.

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Warto pamiętać, że projekt w formacie TIFF musi również zawierać spady. O ile projekt naklejki przesłany w formacie wektorowym CDR będziemy mogli poprawić podczas przygotowywania plików produkcyjnych, brak spadów w TIFF-ie uniemożliwi prawidłowy wydruk.

3. Linia cięcia naklejki.

Z uwagi na konieczność wycięcia użytków po wydruku należy przygotować na projekcie oddzielnie linię cięcia w formacie wektorowym. Linia cięcia powinna być zaprojektowana jako kontur włosowy w odpowiednim kolorze o składowych CMYK: 5, 95, 0, 0.

4. Zamiana czcionek na „krzywe”.

Zamiana czcionek na krzywe, to bardzo ważna rzecz w projektowaniu naklejek, szczególnie gdy korzystamy z czcionek mniej popularnych.

W związku z tym, że czcionki nie „przechodzą w projekcie na inny komputer”, tylko są pobierane do celów projektu z bazy danego urządzenia, nawet my możemy nie posiadać użytej w projekcie czcionki. Nie mamy w swojej bazie wszystkich czcionek, co jest raczej niemożliwe, gdyż ich ilość ciągle wzrasta.

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamiana użytej w projekcie naklejki czcionki na „krzywe”, czyli obiekt wektorowy w krzywych, który nadal można dowolnie i bezstratnie modyfikować. Daje to jednak gwarancję zachowania kształtu obiektu przy otwarciu projektu na innym sprzęcie i prawidłowego przygotowania plików produkcyjnych do druku naklejek.

5. Przesyłanie projektu

Tak przygotowany do druku projekt wystarczy zapisać w formacie CDR w dowolnej wersji do 15 (zalecamy jednak wersję 11), EPS lub AI, lub w formacie PDF i przesłać mailem do nas w celu przygotowania plików produkcyjnych.

WYCENA DRUKU NAKLEJEK

Published by

Andrzej Łukomski

POLINAL Producent oznakowań